Studiegids

nl en

Methoden en Technieken van Criminologisch Onderzoek II

Vak
2025-2026

Toegangseisen

Studenten van de reguliere bacheloropleiding Criminologie en minorstudenten van de minor Criminologie kunnen dit vak volgen.

Beschrijving

Doelstelling van het vak is het bijbrengen van een algemeen overzicht van methodologische aspecten die van belang zijn bij het opzetten en uitvoeren van kwalitatief en kwantitatief criminologisch onderzoek, en het geven van inzicht in de mogelijkheden en beperkingen van de daarbij meest gebruikte methoden en technieken.

Wat betreft kwantitatief onderzoek wordt een algemeen overzicht geboden van technieken voor bivariate en multivariate data-analyse. De nadruk ligt hierbij op het verkrijgen van kennis en inzicht, waardoor u in staat bent beredeneerde analyse-afwegingen voor kwantitatief onderzoek te maken en deze toe te passen. Daarnaast is aandacht voor het onderscheid tussen kwantitatief en kwalitatief onderzoek en de bruikbaarheid van deze methoden voor het beantwoorden van verschillende soorten onderzoeksvragen. Bij kwalitatief onderzoek wordt ingegaan op dataverzameling, analyse en rapportage. Bij de uitleg wordt gebruik gemaakt van voorbeelden uit criminologisch onderzoek.
U leert in dit vak bij uiteenlopende criminologische onderzoeksvragen een geschikte dataverzameling en onderzoeksopzet te ontwerpen, te beoordelen welke analysetechnieken gehanteerd moeten worden in verschillende situaties en bij kwantitatief onderzoek, uit te leggen hoe statistische verbanden moeten worden geïnterpreteerd. Daarnaast doet u vaardigheden op in het zelfstandig uitvoeren van kwantitatieve analyses.
Dit vak maakt deel uit van de leerlijn Methoden en Technieken.

Leerdoelen

Na afronding van dit vak kan de student:

  • de verschillende vormen en kwaliteit van zowel kwantitatief als kwalitatief onderzoek beoordelen;

  • aan de hand van een casus beoordelen welke onderzoeksopzet en vorm van dataverzameling geschikt zijn voor het beantwoorden van een onderzoeksvraag;

  • bepalen welke kwalitatieve analysestrategie het beste kan worden toegepast bij uiteenlopende onderzoeksvragen;

  • voor uiteenlopende criminologische onderzoekssituaties bepalen welke statistische toets geschikt is om de onderzoeksvraag te beantwoorden;

  • het verschil beschrijven tussen en interpreteren van verschillende statistische toetsen (bijvoorbeeld van parametrische en non-parametrische toetsen; en logistische en lineaire regressieanalyse);

  • verschillende statistische maten berekenen en de betekenis ervan interpreteren;

  • verschillende statistische toetsen uitvoeren in SPSS en de resultaten (output) van deze toetsen interpreteren.

Arbeidsmarktvoorbereiding en (studie)loopbaan

In deze cursus ontwikkelen studenten vaardigheden in het opzetten, uitvoeren en opschrijven van onderzoek op academisch niveau
De volgende concrete vaardigheden die in het vak centraal staan, zijn van belang ter voorbereiding op de arbeidsmarkt:

  • Onderzoeksvaardigheden

  • Analysevaardigheden in SPSS

Rooster

Zie MyTimetable.

Onderwijsvorm

Hoorcolleges

  • Aantal à 2 uur: 10

  • Naam docent: Dr. Roosmarijn van Es

  • Vereiste voorbereiding door studenten: Bestudering van de collegestof wordt sterk aanbevolen

Werkgroepen

  • Aantal à 2 uur: 7

  • Namen docent: ntb

  • Vereiste voorbereiding door studenten: Maken van opdrachten is verplicht (zie overige verplichtingen).

Andere onderwijsvorm(en)

  • Aantal à 1 uur: 10

  • Omschrijving: Wekelijkse inloopspreekuren

  • Vereiste voorbereiding door studenten: Studenten dienen zich minimaal 24 uur van te voren aan te melden door een mail te sturen naar criminologie@law.leidenuniv.nl.

Toetsing en weging

Toetsvorm(en)

  • Schriftelijk tentamen met open vragen. Het tentamen telt voor 70% mee voor het eindcijfer.

  • SPSS-opdracht. Deze opdracht telt voor 30% mee voor het eindcijfer.

  • Beide deeltoetsen dienen met een voldoende te worden afgesloten (>=5,5) om het vak te kunnen behalen.

  • Indien een van de deelcijfers onvoldoende is dan kan het eindcijfer dat wordt geregisteerd maximaal een 5 zijn.

  • Beide deeltoetsen kunnen worden herkanst.

  • Er wordt geen eindcijfer doorgegeven als een toetsonderdeel ontbreekt.

  • Studenten die een deelcijfer uit een vorig jaar mee willen nemen, moeten aan het begin van de cursus contact opnemen met de coördinator.

Overige verplichtingen

  • Aanwezigheidsverplichting & opdrachtverplichting.

  • De opdrachten hebben de status van praktische oefening en dienen met goed gevolg te worden afgerond.

  • Wanneer een opdracht niet is ingediend/ niet voldoende is gemaakt/ men afwezig was tijdens werkgroep, dient in de laatste cursusweken een uitgebreide vervangende opdracht (per gemiste opdracht/werkgroep) gemaakt te worden.

  • Als niet aan de (vervangende) opdrachtverplichting is voldaan wordt geen eindcijfer doorgegeven en kan het vak niet worden afgerond.

Inleverprocedure
Inleverprocedures worden tijdig via Brightspace bekend gemaakt.

Examenstof
Tot de examenstof behoort de verplichte literatuur, de eventueel via Brightspace opgegeven stukken en hetgeen behandeld is tijdens hoorcolleges, werkgroepen en eventuele andere onderwijsvormen.

Regeling herkansing voldoendes
Op dit vak is de regeling herkansen voldoendes van toepassing (artikel 4.1.8 e.v. OER). Studenten die bij de eerste kans een voldoende eindcijfer hebben behaald, kunnen onder bepaalde voorwaarden het schriftelijke (eind)tentamen opnieuw afleggen op het reguliere herkansingsmoment. Kijk voor meer informatie op de website > tab ‘Rechtsgeleerdheid’ > ‘Voldoende herkansen’.

Literatuurlijst

Verplicht studiemateriaal

  • Field (laatste druk). Discovering Statistics Using SPSS. Londen: Sage.

  • Decorte & Zaitch (laatste druk). Kwalitatieve methoden en technieken in de criminologie. Leuven: Acco.

  • Wetenschappelijke artikelen worden aangeboden via weblinks op Brightspace,

Aanbevolen studiemateriaal
Wetenschappelijke artikelen worden aangeboden via weblinks op Brightspace.

Inschrijven

Inschrijving voor het onderwijs en het tentamen verloopt in principe via MyStudymap. Heb je geen toegang tot MyStudymap (gaststudent) of ben je propedeusestudent, kijk dan hier onder het tabblad Rechtsgeleerdheid voor meer uitleg over de inschrijfprocedure in jouw situatie.

Minoren, deeltijdstudenten en herkansers dienen zich voor de werkgroep aan te melden bij het secretariaat (criminologie@law.leidenuniv.nl).

Contact

  • Vakcoördinator: Dr. Roosmarijn van Es

  • Bereikbaarheid: tijdens aangewezen onderwijsmomenten

  • Telefoon: 071 527 7518 / 7462

  • E-mail: criminologie@law.leidenuniv.nl

Instituut/afdeling

  • Instituut: Strafrecht & Criminologie

  • Afdeling: Criminologie

  • Openingstijden: 09:00 - 16:00

  • Telefoon secretariaat: 071 527 7518 / 7462

  • E-mail: criminologie@law.leidenuniv.nl

Opmerkingen