Studiegids

nl en

Lijn Professionele Vaardigheden jaar 2

Vak
2025-2026

Toegangseisen

Voldoende voor LPV1.

Beschrijving

De Lijn Professionele Vaardigheden (LPV) is een longitudinale onderwijslijn, waarin de ontwikkeling in vier competenties centraal staat: Medisch expertise, professionaliteit, communicatie en gezondheidsbevordering. In de lijn train je het voeren van een consult en klinisch redeneren, het doen van lichamelijk onderzoek, het communiceren met een patiënt, de gezondheid bevorderen en professionaliteit. De kennis uit de blokken pas je toe bij het oefenen van de vaardigheden. .

Je bereidt je per praktijkgroep voor door e-learnings, kennisclips, het lezen van literatuur of ander lesmateriaal. Tijdens de praktijkgroep oefen je de vaardigheden. In rollenspellen leer je bijvoorbeeld hoe je relevante vragen stelt tijdens een anamnese, hoe je communiceert met een patiënt over een diagnose en over gezondheid en gezondheid gerelateerd gedrag (vaak aangeduid met leefstijl). Ook oefen je met lichamelijk onderzoek. Je leert feedback te geven en te ontvangen en ervaart hoe dit bijdraagt aan jouw ontwikkeling in vaardigheden. Alle vaardigheden ontwikkel je door te reflecteren op je eigen ontwikkeling. Dit gebeurt door jouw ontwikkeling bij te houden in een elektronisch portfolio (ejournal) en in Persoonlijke Leer- en Ontwikkelingsgesprekken die je voert met één van je praktijkgroepdocenten (Trainer-Coach). In deze gesprekken kunnen ook ervaringen met de competenties Leiderschap en Samenwerking aan bod komen.

In de opleiding Geneeskunde in Leiden hanteren we het didactische concept van Self Regulated Learning (SRL).

Leerdoelen

**Lichamelijk onderzoek  **

De student:

  • benoemt hardop de handelingen van lichamelijk onderzoek

  • demonstreert hoe inspectie, auscultatie, percussie en palpatie uitgevoerd moet worden;

  • demonstreert op een simulatiepatiënt hoe onderdelen van lichamelijk onderzoek uitgevoerd moeten worden en weet hoe die op juiste plaats kan waarnemen en palperen, te weten:
    o Onderzoek van lymfeklieren en arteriële pulsaties
    o Onderzoek van de buik
    o Onderzoek van de thorax

**Klinisch redeneren en consultvoering **

De student (in een oefensituatie):

  • stelt aan de hand van een klachtenpresentatie anamnese vragen van voor de klachtenpresentatie relevante tracti

  • gebruikt verschillende aangeleerde klinisch redeneertechnieken

  • kan bij een beperkt aantal klachtenpresentaties uitleggen welke klinische redeneertechniek het beste past

  • stelt voor enkelvoudige aandoeningen zoals behandeld in blokken een werk- en differentiaaldiagnose op

  • toont in een consult hoe bovengenoemde vaardigheden toegepast worden bij een klachtenpresentatie

  • toont hoe om te gaan met een onzekerheid tijdens het opstellen van een differentiaaldiagnose?

**Communicatie   **

De student:

  • past tijdens een consult regulerende gespreksvaardigheden (terugkoppelen naar doelen, situatie verduidelijken, hardop denken) toe als ook luistervaardigheden in consultvoering met een diverse casuïstiek.  

  • kan basisvaardigheden (zie vorige leerdoel) toepassen in emotioneel beladen gesprekken. 

  • kan op begrijpelijk wijze informatie geven aan medestudent (met rolinstructie specifieke hulpvraag en zorgbehoefte) over diagnose, prognose en behandel- en preventie(on)mogelijkheden (inclusief leefstijl) en navragen of informatie is begrepen 

Gezondheidsbevordering

De student

  • demonstreert hoe informatie over gezondheidseffecten van leefstijl op een begrijpelijke wijze besproken kan worden met een patiënt met als tweede doel exploreren van bereidheid tot veranderen. 

  • past elementen van motiverende gespreksvoering toe bij het opbouwen van patiënt- arts relatie en anamnese 

  • analyseert de informatie verkregen van de patiënt met betrekking tot gedrag en determinanten van gedrag  

**Leiderschap en professionaliteit **

De student demonstreert dat die:

  • zich continue lerend opstellen om zelfreflectie en zelfinzicht te ontwikkelen 

  • zich bewust is van de gevolgen die prioriteiten stellen met zich meebrengt 

  • zich gepast professioneel te gedragen (rekening houdend met simulatiepatiënt / medestudent tijdens rollenspellen en lichamelijk onderzoek)

  • Vertrouwelijk om te gaan met medische informatie (Zoals bijvoorbeeld verteld in patiëntendemonstraties of interviews met patiënten).

Samenwerken 

De student:

  • past op basis van waargenomen effecten van samenwerkingsgedrag, gedrag aan om de samenwerking te verbeteren 

  • vraagt om, luistert naar en ontvangt feedback en heroverweegt op basis daarvan eigen gedrag 

  • geeft feedback aan anderen, benoemt communicatie- en samenwerkingsgedrag van de ander inclusief het effect daarvan 

  • reflecteert op eigen samenwerkingsgedrag en formuleert persoonlijke leerdoelen op het gebied van samenwerken 

Rooster

Het rooster kun je raadplegen via MyTimeTable.

De tentamendata zijn vastgesteld door het opleidingsbestuur en staan vermeld in het rooster.
In het rooster en/of op Brightspace wordt bekend gemaakt wanneer en op welke wijze de inzage en nabespreking van het tentamen plaatsvindt.

Onderwijsvorm

  • Voorbereidingsopdrachten in de vorm van e-learnings, kennisclips en literatuur lezen

  • College

  • Praktijkgroepen

  • Toepassingsopdrachten

  • Persoonlijke Leer- en Ontwikkelingsgesprekken die je voert met een van je praktijkgroepdocenten (Trainer-Coach).

Studielast

Het aantal studiepunten staat bovenaan in het grijze vak achter EC vermeld. 1 EC staat voor 28 uur. De lijn bestaat uit 5 EC.

Toetsing

Gedurende het lijnonderwijs zullen er opdrachten gemaakt moeten worden. Ook zijn de persoonlijke leer- en ontwikkelgesprekken een verplicht onderdeel van het onderwijs. Daarnaast wordt het jaar afgesloten met twee vaardigheidstoetsen:

  • Toets lichamelijk onderzoek

  • Toets Consultvoering en communicatie

Het vaardigheidsonderwijs LPV-2 moet met een positieve beoordeling zijn afgerond om te kunnen starten met LPV-3. Tevens moet er voldoende studievoortgang zijn in de blokken om te kunnen starten in LPV3. Als criterium is gesteld dat ten minste twee van de volgende drie blokken moeten zijn behaald: Blok Vraagstukken Bewegen, Blok Vraagstukken Buik en Blok Vraagstukken Borst en Nier. Anderszins kan uitsluitend door de examencommissie uitzonderingen worden gemaakt.

De tentamendata zijn beschikbaar op de roosterwebsite.

Brightspace

Bij dit vak wordt gebruik gemaakt van Brightspace.

Literatuurlijst

Voor de volledige literatuurlijst van de bachelor Geneeskunde, zie de Studiematerialenlijst GNK 2025-2026..

Aanmelden

De aanmelding voor een werkgroep verloopt via het inleveren van jouw studieplan. Zie de Brightspace module ‘Onderwijszaken GNK’ voor meer informatie. De aanmelding voor tentamens en hertentamens verloopt via uSis.

Contact

LPV2@lumc.nl