Dit blok houdt zich bezig met het metabolisme van het menselijk lichaam. Om het lichaam in stand te houden, zijn energie en bouwstoffen nodig, die uit het voedsel worden opgenomen. Eiwitten, vetten en koolhydraten kunnen in het lichaam via verschillende routes worden afgebroken. De afbraak van grote moleculen naar kleine bouwstenen wordt katabolisme genoemd. Deze kleine moleculen worden weer als bouwstof gebruikt voor de synthese van complexe moleculen, zoals eiwitten en nucleinezuren. Dit proces wordt anabolisme genoemd. Katabolisme en anabolisme zijn aparte routes, de een is niet het omgekeerde van het andere: intermediairen komen in de verschillende metabole routes voor. Ook bestaan er diverse koppelingen tussen de verschillende metabole routes, hetgeen onder normale omstandigheden leidt tot een ge?egreerd metabolisme. De regulatie van dit metabolisme is van essentieel belang voor de homeostase van het lichaam. Hormonen zoals insuline en glucagon spelen hierbij een belangrijke regulerende rol. Ten einde in al deze processen inzicht te krijgen, is het blok in een aantal thema’s onderverdeeld. Metabolisme 1 omvat de thema’s Metabole processen, Spiercontractie en Energiehuishouding van cellen en weefsels, waar m.n. de energievoorziening van het lichaam centraal staat. Hierbij zal als voorbeeld spierarbeid gebruikt worden. Metabolisme 2 bevat ook een aantal thema’s. Bij Voeding en spijsvertering zal de nadruk op het proces en de locatie van de spijsvertering liggen. Bij het volgende thema komt de Stikstofhuishouding ter sprake en bij Cholesterol en Cardiovasculaire risico’s wordt de relatie tussen het cholesterol metabolisme en cardiovasculaire problemen bestudeerd. Bij het laatste thema Metabole balans staat de integratie van alle afzonderlijke metabole routes en de regulering van het metabolisme centraal. Hier zullen diabetes en vasten als illustratief voorbeeld dienen. Het blok bevat twee tentamens. Het eerste zal plaats vinden na drie weken (deel Metabolisme 1) en het tweede tentamen zal plaats vinden aan het eind van het blok (deel Metabolisme 2).
Hoofddoelstellingen
*Het verkrijgen van inzicht in de processen, en de locatie van deze processen, via welke voedingsstoffen worden omgezet in componenten die het lichaam gebruikt voor instandhouding en hun interconversies. *Het beredeneren van de samenhang tussen de verschillende metabole routes en de bijdragen vanuit verschillende organen en weefsels. * Het beredeneren van aanpassingen die plaatsvinden bij een verstoorde balans tussen de metabole routes, zoals bij diabetes en diëten en het interpreteren van de klinische gevolgen daarvan.
Samenvatting inhoud
Dit blok houdt zich bezig met het metabolisme van het menselijk lichaam. Om het lichaam in stand te houden, zijn energie en bouwstoffen nodig, die uit het voedsel worden opgenomen. Eiwitten, vetten en koolhydraten kunnen in het lichaam via verschillende routes worden afgebroken. De afbraak van grote moleculen naar kleine bouwstenen wordt katabolisme genoemd. Deze kleine moleculen worden weer als bouwstof gebruikt voor de synthese van complexe moleculen, zoals eiwitten en nucleinezuren. Dit proces wordt anabolisme genoemd. Katabolisme en anabolisme zijn aparte routes, de een is niet het omgekeerde van het andere: intermediairen komen in de verschillende metabole routes voor. Ook bestaan er diverse koppelingen tussen de verschillende metabole routes, hetgeen onder normale omstandigheden leidt tot een geïntegreerd metabolisme. De regulatie van dit metabolisme is van essentieel belang voor de homeostase van het lichaam. Hormonen zoals insuline en glucagon spelen hierbij een belangrijke regulerende rol. Ten einde in al deze processen inzicht te krijgen, is het blok in een aantal thema\‘s onderverdeeld. Metabolisme 1 omvat de thema\‘s Metabole processen, Spiercontractie en Energiehuishouding van cellen en weefsels, waar m.n. de energievoorziening van het lichaam centraal staat. Hierbij zal als voorbeeld spierarbeid gebruikt worden. Metabolisme 2 bevat ook een aantal thema\‘s. Bij Voeding en spijsvertering zal de nadruk op het proces en de locatie van de spijsvertering liggen. Bij het volgende thema komt de Stikstofhuishouding ter sprake en bij Cholesterol en Cardiovasculaire risico\‘s wordt de relatie tussen het cholesterol metabolisme en cardiovasculaire problemen bestudeerd. Bij het laatste thema Metabole balans staat de integratie van alle afzonderlijke metabole routes en de regulering van het metabolisme centraal. Hier zullen diabetes en vasten als illustratief voorbeeld dienen. Het blok bevat twee tentamens. Het eerste zal plaats vinden na drie weken (deel Metabolisme 1) en het tweede tentamen zal plaats vinden aan het eind van het blok (deel Metabolisme 2).
Kernboeken
*M.H. Ross, G.I. Kaye, W. Pawlina. Histology: a Text and Atlas. *M.K. Campbell. Biochemistry. *R.A. Rhoades en G.A. Tanner. Medical Physiology.