Studiegids

nl en

Retoriek en argumentatieleer

Vak
2006-2007

Retoriek: in dit deel van het college vindt een eerste kennismaking plaats met de theorie en praktijk van de retorische analyse van (vooral betogende) teksten. Dit wil zeggen dat aan de orde komt hoe schrijvers en sprekers de inhoud, de ordening, de verwoording en de presentatie van hun teksten afstemmen op het beoogde doel en publiek.

Argumentatieleer: dit onderdeel is bedoeld om te oefenen in het analyseren en beoordelen van de argumentatie in betogende teksten. Aan bod komen onder andere het expliciteren van verzwegen argumenten, het maken van een argumentatiestructuur en het herkennen van drogredenen.

Rooster

1e semester, blok 1 en 2

Onderwijsvorm

werkcollege

A la Carte- en Contractonderwijs

Belangstellenden die dit college in het kader van Contractonderwijs willen volgen (met tentamen), vinden hier meer informatie over toelating, kosten en inschrijving.

Dit college is niet beschikbaar voor A la carte onderwijs.

Leerdoelen

Eerste kennismaking met de retorica en argumentatieleer. Vaardigheid ontwikkelen in retorische en argumentatieve analyse van teksten. Voorbereiding op praktische colleges (betogend) schrijven en presenteren en op theoretische colleges over retorica en argumentatie.

Literatuur

  • A.Braet: De retoriek van betogen. Leiden, 2006 (verkrijgbaar bij het Studiepunt). – A. Braet: Syllabus Opdrachten bij De Retoriek van betogen. Leiden, 2006(verkrijgbaar bij het Studiepunt) – F.H.van Eemeren, R. Grootendorst, A.F. Snoeck Henkemans: Argumentatie. Inleiding in het analyseren, beoordelen en presenteren van betogen. Groningen, 2006.

Toetsing

Twee schriftelijke tentamens. Beide cijfers tellen even zwaar. Een deelcijfer lager dan een 5 moet worden herkanst.

Informatie

Mw. H. Jansen (h.jansen@let.leidenuniv.nl)

Blackboard/webpagina

n.v.t.

Overzicht

Blok 1 gaat over <u>Retoriek</u> (zie schema in opdrachtensyllabus). Blok 2 over <u>Argumentatie</u> (behandelschema op college).