Prospectus

nl en

Metabolisme

Course
2025-2026

Metabolisme

2025-2026

Toegangseisen

Beschrijving
Dit blok houdt zich bezig met het metabolisme van het menselijk lichaam. Om het lichaam in stand te houden zijn energie en bouwstoffen nodig. Deze bouwstoffen worden uit ons voedsel opgenomen. Eiwitten, koolhydraten en vetten worden in het lichaam via verschillende routes afgebroken. De afbraak van grote moleculen naar kleine bouwstenen wordt katabolisme genoemd en hierbij komt energie vrij. De kleine moleculen kunnen weer als bouwstof gebruikt worden voor de synthese van complexere moleculen, zoals eiwitten en nucleïnezuren, ten behoeve van de opbouw van het lichaam. Dit proces wordt anabolisme genoemd en dit kost energie. Katabolisme en anabolisme zijn vaak aparte routes; de één is niet het omgekeerde van de ander. Vele intermediairen uit al deze routes komen in meerdere routes voor. Bovendien bestaan er koppelingen tussen de verschillende routes wat uiteindelijk leidt tot een geïntegreerd metabolisme. In dit blok zullen we ons gaan richten op verschillende metabole routes en op de samenhang tussen en de regulatie van deze routes vanuit de verschillende metabole organen.

Ten einde in deze processen inzicht te krijgen, is het blok in een aantal thema’s onderverdeeld:

Thema 1: Voeding & spijsvertering (hier zal de nadruk liggen op het proces en de locatie van de spijsvertering.)

Thema 2: Metabole routes (hierbij zullen we gaan kijken naar de metabole routes die gevolgd worden door koolhydraten, aminozuren en lipiden in ons lichaam.)

Thema 3: Regeling en ontregeling (hier zal de nadruk liggen op de hormonale regulatie van het metabole routes en als voorbeelden van ontregeling zullen we gaan kijken naar de metabole processen die optreden bij diabetes en vasten.

Leerdoelen

  • De student verklaart hoe voedingsstoffen worden omgezet in bouwstenen, en hoe deze bouwstenen weer tot complexe moleculen worden omgezet (metabole routes).

  • De student beschrijft de bijdrage van de verschillende processen in de instandhouding van het lichaam.

  • De student beschrijft en lokaliseert waar metabole processen plaatsvinden (metabole routes, instandhouding van het lichaam).

  • De student verklaart de samenhang tussen en de regulering van de verschillende metabole routes en de bijdragen vanuit verschillende organen en weefsels.

  • De student relateert structuur en functie van betrokken organen en weefsels.

  • De student beredeneert aanpassingen bij een verstoorde balans tussen de metabole routes, zoals bij diabetes, en interpreteert de klinische gevolgen.

  • De student past laboratoriumtechnieken adequaat toe en voorspelt en verklaart daarbij de scheiding van een eiwitmengsel op grond van de samenstelling van de eiwitten en de eigenschappen van aminozuren.

  • De student toetst een hypothese, over de effecten van een dieet op de urinesamenstelling, en rapporteert de resultaten in het Engels.

Rooster

Het rooster kun je raadplegen via MyTimeTable.

De tentamendata zijn vastgesteld door het opleidingsbestuur en staan vermeld in het rooster.
In het rooster en/of op Brightspace wordt bekend gemaakt wanneer en op welke wijze de inzage en nabespreking van het tentamen plaatsvindt.

Onderwijsvorm

Hoorcolleges, werkgroepen, digitale microscopiepractica, responsiecollege, , biochemische practica en een computerpracticum (practica zijn verplicht).

**Toetsing en weging

De student wordt formatief getoetst door het bespreken van zelfstudieopdrachten in de werkgroep, peer feedback opdrachten en door het bediscussiëren en verbeteren van gemaakte groepsopdrachten.

Summatieve toetsing vindt plaats via twee deeltentamens. Deeltentamen 1 toetst de stof behandeld in Thema 1; Deeltentamen 2 toetst de stof uit Thema 2 &3. Beide tentamens bestaan uit open eindvragen. Bij deeltentamen 2 mogen de boeken Medical Physiology van Boron en Boulpaep & Biochemistry van Campbell geraadpleegd worden.

Het rapport over het biochemische practicum “Ureum in urine bepalen” wordt beoordeeld door en in de lijn CiS op academisch schrijven en structuur..

Literatuurlijst

Voor de volledige literatuurlijst van de bachelor Biomedische Wetenschappen, zie de Studiematerialenlijst BW 2025-2026.

Inschrijven

Let op: als eerstejaarsstudent word jij ingeschreven voor de werkgroepen door de Studentenadministratie. Voor de (deel)tentamens moeten eerstejaars zich echter wel zelf inschrijven. Ouderejaars studenten moeten zich wel voor werkgroepen inschrijven via MyStudyMap.

Contact
**Opmerkingen **