Prospectus

nl en

Slachtoffers

Course
2026-2027

Toegangseisen

Dit vak is geen keuzevak. Alleen studenten die staan ingeschreven voor de bachelor of minor Criminologie kunnen dit vak volgen.

Beschrijving

Tijdens het vak Slachtoffers word je ingeleid in de victimologie. Dit is de wetenschappelijke discipline die zich bezighoudt met de bestudering van slachtoffers en slachtofferschap. Het gaat hierbij niet alleen om slachtofferschap van criminaliteit, maar ook om slachtofferschap van andere ingrijpende gebeurtenissen. Zulke gebeurtenissen worden niet alleen door criminologen bestudeerd, maar ook door psychologen, sociologen en historici.

Aan het begin van het vak staan we stil bij de ontstaansgeschiedenis van de victimologie en de verschillende disciplinaire perspectieven die binnen de victimologie worden gebruikt om slachtofferschap te bestuderen. In het vervolg van het vak maak je kennis met de belangrijkste thema’s van de hedendaagse victimologie en leggen we uit hoe vanuit de verschillende perspectieven onderzoek naar deze thema’s wordt gedaan. We illustreren daarbij dat disciplines zoals criminologie, sociologie en psychologie elk op hun eigen manier bijdragen aan het begrijpen van slachtofferschap op individueel en maatschappelijk niveau, en dat zij dit doen met uiteenlopende theoretische benaderingen en onderzoeksmethoden.

Het vak Slachtoffers maakt deel uit van de leerlijn Ontwikkeling en verklaring van criminaliteit.

Leerdoelen

Na afloop van dit vak kun je:

  • de geschiedenis van de victimologie beschrijven;

  • de verschillende perspectieven binnen de victimologie benoemen en beschrijven;

  • victimologische thema’s benoemen, uitleggen en herkennen in een casus;

  • victimologische theorieën benoemen, uitleggen en toepassen op een casus;

  • voorzieningen voor slachtoffers benoemen en beschrijven;

Rooster

Zie MyTimetable

Onderwijsvorm

Hoorcolleges

  • Aantal à 2 uur: 6

  • Docenten: n.t.b.

  • Vereiste voorbereiding door studenten: bestuderen van de voorgeschreven literatuur

Werkgroepen

  • Aantal à 2 uur: 3

  • Docenten: n.t.b.

  • Vereiste voorbereiding door studenten: wordt later bekendgemaakt

Toetsing en weging

Toetsvorm(en)
Een schriftelijk tentamen.

Examenstof
Tot de examenstof behoort de verplichte literatuur en hetgeen behandeld is tijdens de hoor- en werkcolleges.

Herkansing
Het hertentamen heeft dezelfde vorm als het eerste tentamen. Het tentamen kan na bekendmaking van het cijfer worden ingezien. De docent zal tijdens de inzage een antwoordmodel beschikbaar stellen en vragen over het tentamen beantwoorden. Uiterlijk bij het bekendmaken van de uitslag van het tentamen wordt aangegeven op welke wijze en op welk tijdstip de inzage en nabespreking van het tentamen plaatsvindt.

Regeling herkansen voldoendes
Op dit vak is de regeling herkansen voldoendes van toepassing (artikel 4.1.8 e.v. OER) voor zover dit vak geen onderdeel uitmaakt van de minor. Studenten die bij de eerste kans een voldoende eindcijfer hebben behaald, kunnen onder bepaalde voorwaarden het schriftelijke (eind)tentamen opnieuw afleggen op het reguliere herkansingsmoment. Kijk voor meer informatie op de website > tab ‘Rechtsgeleerdheid’ > ‘Voldoende herkansen’.

Literatuurlijst

Verplichte literatuur

  • Van Reemst, L., Kunst, M., Pemberton, A., Van Doorn, J. & Van den Berg, C. (2026). Basisboek Victimologie. Een introductie in de slachtofferwetenschap. Den Haag: Boom.

  • Losse artikelen en boekhoofdstukken (n.t.b.).

Contact

  • Vakcoördinator: n.t.b.

  • Werkadres: Steenschuur 25

  • Bereikbaarheid: tijdens aangewezen onderwijsmomenten

Instituut/ afdeling

  • Instituut: Instituut voor Strafrecht & Criminologie

  • Afdeling: Criminologie

  • Kamernummer secretariaat: B3.11

  • Openingstijden secretariaat: 9.00-16.00 uur

  • Telefoon secretariaat: 071 – 527 7324

  • E-mail: criminologie@law.leidenuniv.nl