Prospectus

nl en

Methoden en technieken van wetenschappelijk onderzoek

Course
2008-2009

In de biomedische wetenschap wordt vaak gebruik gemaakt van “empirisch onderzoek”. Hiermee wordt bedoeld onderzoek waarin een wetenschappelijke vraagstelling wordt beantwoord door middel van (meestal) nieuwe verzamelde gegevens. In dit blok als vervolg op het lijnonderwijs blok 1b (“biomedisch onderzoek in de geneeskunde”) komen de methoden aan de orde waarmee empirische gegevens kunnen worden opgeslagen, teruggevonden en geanalyseerd. Er zijn vier thema’s: biomedisch onderzoek, ontwerp en beheer van databestanden, de rol van toeval in het biomedisch onderzoek en analyse van biomedisch onderzoek.

Objectives/ aim

*Het kunnen definiëren, herkennen en toepassen van de belangrijkste onderzoeksvormen; *Het kunnen definiëren en uitrekenen van de meest gebruikte grootheden voor ziektefrequentie en ziekte-associatie; *Het kunnen ontwerpen en gebruiken van databases met het Microsoft ACCESS-pakket; *Het statistisch kunnen analyseren van empirische gegevens met het pakket SPSS en deze analyses cijfermatig en grafisch kunnen illustreren; *Het kunnen vertalen van de conclusies van deze analyses in klinische kansuitspraken over patiënten.

Content

In de biomedische wetenschap wordt vaak gebruik gemaakt van \“empirisch onderzoek\”. Hiermee wordt bedoeld onderzoek waarin een wetenschappelijke vraagstelling wordt beantwoord door middel van (meestal) nieuwe verzamelde gegevens. In dit blok als vervolg op het lijnonderwijs blok 1b (\“biomedisch onderzoek in de geneeskunde\”) komen de methoden aan de orde waarmee empirische gegevens kunnen worden opgeslagen, teruggevonden en geanalyseerd. Er zijn vier thema’s: biomedisch onderzoek, ontwerp en beheer van databestanden, de rol van toeval in het biomedisch onderzoek en analyse van biomedisch onderzoek.

Literature

*A. Petrie, C. Sabin. Medical Statistics at a Glance. *J.P. Vandenbroucke, A. Hofman. Grondslagen der Epidemiologie

Form of tuition

Negen hoorcolleges, 5 werkgroepen, 7 computerpractica, 1 gecombineerde werkgroep/computerpracticum

Mode of assesment

<font face="Arial" size="1">
Schriftelijk Tentamen

</font>

Entry requirements/recommended prior knowledge

<font face="Arial" size="1">
Geen

</font>

Remarks

Geen